RSS


Східний календар

східний календар Коли говорять про східний календар, то в першу чергу згадують, звичайно, про китайський календар. Це справедливо і зрозуміло - адже саме китайська система літочислення є самою древньою. Саме китайський календар став основою для національних календарів більшості країн. Звичайно, в сучасних країнах Азії, інтегрованих в світову спільноту і схильних до процесів глобалізації, на офіційному рівні користуються «європейським», тобто григоріанським календарем. Проте народні торжества, основні національні свята, значимі дати, а також вельми популярні гороскопи співвідносяться саме з древнім східним календарем. Цей календар, маючи в своїй основі китайський календар, добре прижився в основних азіатських країнах.

У японців і китайців багато загального, і календар теж

Не дивлячись на те, що в історичному плані в Китаю і Японії предостатньо протиріч і приводів для взаємної незадоволеності, в їх культурі значно більше спільного, чим здається. Ще б - адже саме китайська цивілізація надала на традиційне японське суспільство, що гранично ізольоване і «вариться у власному соку», найбільший вплив. Японський календар є очевидним тому свідоцтвом. По структурі і принципу формування це традиційний китайський календар, тимчасові відрізки якого отримали японські назви, що відображають особливості і зміст місцевого життя. Як і загальний східний, японський календар заснований на шістдесятирічному циклі, поділеному між дванадцятьма зодіакальними тваринами, відомими за китайською традицією. Також з Китаю прийшов звичай відліку років з моменту сходження правлячого імператора на престол. У Японії ця практика була укріплена і розвинена: кожен новий імператор обирав девізом (ненго) свого правління слово або словосполуку, по якій і іменувалася його епоха. Наприклад, нинішній імператор Акіхіто править під девізом «Світ і спокій» («Хейсей»), отже, по цьому варіанту літочислення нині йде від 22-ої року епохи Хейсей (Акихито увійшов на престол в 1989 році). східний календар Ще більш древнім, істинно японським варіантом відліку років є датування по легендарній даті заснування японської держави не менш легендарним імператором Дзімму в 660 році до нашої ери. Такий варіант негласно використовувався паралельно з відліком років по правліннях імператорів, з кінця XIX століття до 1945 року був державним, з кінця Другої Світової війни офіційного статусу позбавлений.

Що стосується розділення року на локальні часові відрізки, то тут японський календар також побудований за принципом китайського місячного календаря, що використав як критерій фази Місяця, а як найменування місяця вибрав пов'язані з кліматичними змінами і сільськогосподарськими сезонами назви. Зрозуміло, в Японії для позначення місяців після даного принципу знайшли власні назви, в яких відбита національна специфіка: 1-й місяць - «місяць дружби»; 2-ой - «середина весни»; 3-ий - «місяць росту»; 4-й - «місяць уцуги» (по назві чагарника); 5-й - «місяць рисових посівів»; 6-ой - «безводий»; 7-ой - «місяць написання поезії»; 8-ой - «середина осені»; 9-й - «місяць хризантеми»; 10-й - «місяць приготування сакэ»; 11-й - «середина зими»; 12-й - «місяць закінчення справ». Потрібно додати, що японський календар визнає два варіанти ділення місяця - як по семиденних тижнях, так і по декадах (дзюн).

В'єтнам і Корея: їм теж нікуди не подітися від китайського календаря

Загальним для всіх країн, що користуються східним календарем, є визнання шістдесятирічного циклу, поділеного між дванадцятьма тваринами. Проте варіанти можливі навіть в списку цих зодіакальних істот. Наприклад, «зоопарк» в'єтнамського календаря має певні відмінності від загальноприйнятого «тваринного списку» календаря китайського. Китайський, загальносхідний, список містить наступних створінь: тигр, кролик, дракон, змія, кінь, вівця, мавпа, півень, собака, свиня, щур, бик. східний календар У в'єтнамський шістдесятирічний цикл входять: миша, буйвол, тигр, кішка, дракон, змія, кінь, коза, мавпа, курка, собака і свиня. І якщо можна умовно прийняти за різні варіанти однієї і тієї ж тварини бика і буйвола, півня і курку, мишу і щура, то вже у випадках з кішкою і кроликом, а також з козою і вівцею корінні відмінності безперечні. У іншому ж в'єтнамський календар є китайським календарем: так само місяці утворюються відповідно до фаз Луни, Новий рік починається в перший день першого місячного місяця, який відлічується з молодика. Проте, в назвах місяців в'єтнамці зоригінальничали і просто позначили їх порядковими номерами. А ось, наприклад, в корейському календарі, також практично цілком побудованому на китайському, підхід до назви місячних місяців більш традиційний і враховує зміну пір року і особливості сільського народного календаря. До речі, корейський календар найбільшою мірою схожий на китайський: навіть назви місяців в сільськогосподарському календарі - простий переклад аналогічних назв в китайській системі.

Програма підбору зачісок jKiwi: завантажити безкоштовно

Залишити коментар

Передрук будь-яких матеріалів без дозволу автора заборонений. ad sitemap Реклама на сайті